Jezioro Powsinkowskie

Jezioro Powsinkowskie to idealne miejsce dla wszystkich poszukujących odpoczynku od zgiełku codziennego życia. Otoczone bujną zielenią i pełne spokoju, to raj dla miłośników natury. Tu można oderwać się od rzeczywistości i zanurzyć się w błogiej ciszy, podziwiając piękno przyrody.

fot. Black Star Media

Jezioro Powsinkowskie – Podstawowe dane

Jezioro Powsinkowskie jak nazwa wskazuje, znajduje się na terenie osiedla Powsinek. Stanowi starorzecze czyli pozostałość po dawnym korycie Wisły. Jest zasilane przez wody Rowów Natolińskiego i Powsinkowego. Jego powierzchnia wynosi 10,9152 hektara, lustro wody znajduje się na wysokości 82,8 m n.p.m a długość akwenu wynosi 700 m. Maksymalna szerokość jeziora to 100 m, głębokość 2–3 m. Jezioro jest wydłużone w kierunkach północ–południe, tworząc na południu dwa odgałęzienia.

Jezioro Powsinkowskie – Przyroda

Jezioro charakteryzuje się bogatym i różnorodnym zespołem makrobezkręgowców bentosowych. Zbiornikowi przyznano w 2009 roku II klasę czystości wody wg metody BMWP-PL.

W rejonie jeziora występują liczne ptaki, w tym chronione m.in. bączek, czajka, czernica, rybitwa białowąsa, rybitwa czarna, rybitwa rzeczna i dziwonia. Wśród roślinności występuje grążel żółty, a także zbiorowiska wodne i szuwarowe w tym szuwar jeżogłówki gałęzistej.

Wśród ryb występują tu karasie, liny, płocie, okonie a nawet szczupaki.

Jezioro Powsinkowskie, wraz z Jeziorem Wilanowskim, doliną rzeki Wilanówka, Morysinem oraz pobliskimi łąkami i polami stanowią ważny ciąg przyrodniczy Warszawy, który pełni istotne funkcje hydrologiczne, ma też spore znaczeniu dla klimatu. Ciąg ten napowietrza Warszawę masami czystego powietrza transportowanymi od południa, wytworzonymi przez roślinność Lasu Kabackiego i Lasów Chojnowskich.

Jezioro Powsinkowskie – Rekreacja

Po zachodniej stronie jeziora, wzdłuż brzegu prowadzi ścieżka spacerowa. Są tam również minipark i plac zabaw dla dzieci.

Od strony wschodniej brzegi zbiornika są bardziej naturalne i sprzyjające wędkarzom. W większości miejsc jest wygodny dostęp do wody. Gospodarzem Jeziora Wilanowskiego jest Okręg Mazowiecki PZW.

Link do mapy

Jezioro Powsinkowskie – Galeria zdjęć

fot. Black Star Media

Przeczytaj także: